Blog ma charakter wspomnieniowy, a zarazem jest formą szukania informacji o moim mieście Miastku.
Będę publikował na tym blogu fotografie historyczne, dotyczące okresu od 1945 roku.
Każda fotografia będzie miała swój opis, który natomiast będzie miał charakter otwarty, by można było go uaktualniać informacjami o danym miejscu przez zwiedzających.
Więc w sumie liczę bardzo na stworzenie wspólnego bloga o historii Miastka w fotografii.
Pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

poniedziałek, 7 czerwca 2010

POMNIK WDZIĘCZNOŚCI

W ostatnim czasie z parku miejskiego zniknął pomnik Orła Białego, mówiąc ściślej, Pomnik Wdzięczności Wyzwolicielom Ziemi Miasteckiej - jakby nie było jasności o kogo chodzi (wyzwolicielom), to napomykam, iż idzie o Armię Czerwoną, która 3 marca 1945 roku zajęła Miastko, wtedy jeszcze Rummelsburg in Pommern.
Pomnik pięćdziesiąt jeden lat stał w miejscu, gdzie wcześniej niemieccy obywatele Rummelsburg in Pommern, także w ramach wdzięczności, wystawili pomnik Alberta Leo Schlagetera, a miejsce to nazwali Schlageterplatz.
Dzisiaj chciałbym zaprezentować fotki z roku 1959, kiedy to dokonywano odsłonięcia Pomnika Wdzięczności Wyzwolicielom, przy udziale przynajmniej jednego przedstawiciela Armii Czerwonej.

Na pierwszej fotce widzimy moment odsłonięcia pomnika z udziałem władz miasta i zaproszonych gości.
Zauważmy, że pomnik A.L.Schlagetera był odwrócony licem do ulicy Dworcowej, natomiast pomnik z orzełkiem ustawiono odwrotnie - licem do środka parku. Wiązało się to z tym, iż jak głosiła oficjalna propaganda edukacyjna - Orzeł ma zwróconą głową w kierunku naszych odwiecznych wrogów - na zachód. A więc gdyby ustawiono go licem jak pomnik Schlagetera, to wróg mógłby okazać się zupełnie w innym miejscu - na wschodzie.


Druga fotka pokazuje moment tuż po odsłonięciu pomnika. Na niej można rozpoznać przynajmniej jedną z postaci, ale o tym napiszę w kolejnym poście, gdy potwierdzę z rodziną tej osoby wiarygodność moich przypuszczeń.
Natomiast ostatnia dzisiaj z prezentowanych fotek pochodzi z roku 1960. Pokazuje pomnik na tle zieleni parku oraz widocznego za parkiem Ratusza.

Tyle na dziś. Pozdrawiam i do kolejnego spotkania.
jtg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz