Blog ma charakter wspomnieniowy, a zarazem jest formą szukania informacji o moim mieście Miastku.
Będę publikował na tym blogu fotografie historyczne, dotyczące okresu od 1945 roku.
Każda fotografia będzie miała swój opis, który natomiast będzie miał charakter otwarty, by można było go uaktualniać informacjami o danym miejscu przez zwiedzających.
Więc w sumie liczę bardzo na stworzenie wspólnego bloga o historii Miastka w fotografii.
Pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

niedziela, 20 czerwca 2010

O POMNIKU KOLEJNY RAZ

Aby uzupełnić informacje, które poznałem o powstaniu i pochodzeniu Pomnika Wdzięczności, należy wspomnieć, że, został on umieszczony na cokole po innym pomniku ku czci A.L. Schlageter'a.
Zresztą przed II wojną światową miejsce, w którym stał pomnik nazywało się Schlageterplatz.
Pomnik A.L. Schlageter'a poświęcono i odsłonięto 17 października 1926 roku.

Jego autorem był profesor Emil Cauer der Jüngere (1867-1946)




Wizualnie pomnik przedstawiał rycerza w stalowym hełmie i płaszczu zakonnym, który wspierał się na tarczy, trzymając w prawej ręce miecz.
Na cokole pomnika od strony ulicy Dworcowej widniał napis:
Poległym tego miasta.
Informacja pochodzi ze źródeł niemieckich (Rummelsburg Land).
Pozdrawiam
jtg

sobota, 19 czerwca 2010

JESZCZE RAZ O POMNIKU W PARKU

Jakiś czas temu pisałem o odsłonięciu pomnika w parku. Wtedy zastanawiałem się, co się działo z cokołem Pomnika Wdzięczności, po tym jak zniszczono pomnik Alberta Leo Schlagetera?
Na odpowiedź nie musiałem długo czekać, gdyż przychylność niektórych mieszkańców, pozwoliła mi tę sprawę po części wyjaśnić.
Proszę spojrzeć na zdjęcie opublikowane poniżej. Pochodzi ono z wczesnych lat pięćdziesiątych.
Na cokole nie było wtedy żadnej postaci, natomiast jak widać na załączonym obrazku, na cokole przypięto godło państwowe, namiastkę późniejszego Orła Białego.
I mam już brakujące ogniwo dzięki pani Bogusi Suwała z Miastka.







Tutaj trochę bliżej.
Pozdrawiam i do następnego postu.
jtg

piątek, 11 czerwca 2010

BUDYNEK RATUSZA

Zmienia się park miejski oraz otoczenie Ratusza. Zobaczmy jak wyglądało zaplecze Ratusza w 1959 roku. Są fotki od "podwórka", które obecnie przekształcane jest na miejsce parkingowe.
Jeszcze w roku 1959 budynek Ratusza od strony ulicy Dworcowej wyglądał trochę inaczej niż dzisiaj. Otóż część budynku, w której obecnie znajduje się Urząd Stanu Cywilnego, miała spadzisty dach, jak widać na załączonym obrazku obok.
Dopiero później złamano starą bryłę budynku i dobudowano piętro, które pokryto płaskim dachem.
Wjazdu na zaplecze Ratusza chroniła brama zawieszona na kamiennych słupach.
Na tej fotce widzimy Ratusz od strony tzw. "Małpiego Gaju", o którym napiszę w jednym z późniejszych postów.
Jak widzimy zaplecze Ratusza miało formę nieregularnego miejsca z zielenią, w którym można było odpocząć. Nie było tu miejsca na samochody, których w tym czasie w Miastku było naprawdę niewiele.
A tutaj widok od strony wejścia do USC w kierunku wnętrza podwórza za Ratuszem.
I jeszcze jedno spojrzenie na podwórze Ratusza.
A teraz popatrzmy jak wyglądał wjazd na podwórze Ratusza od strony ulicy Grunwaldzkiej.
Pozdrawiam i do następnego postu.
jtg

wtorek, 8 czerwca 2010

PARK MIEJSKI

Prace związane z rewitalizacją parku przed ratuszem skłoniły mnie do tego, aby pokazać Państwu jak wyglądało to miejsce w zachowanych dokumentach fotograficznych ponad pięćdziesiąt lat temu.

Nawiązując do odsłonięcia Pomnika Wdzięczności w 1959 roku, chciałbym przedstawić jeszcze jedną fotkę, która pokazuje to miejsce wczesną wiosną 1959 roku.

Kolejna fotka pokazuje centrum parku. już wtedy mieszkańcy, aby dojść do celu, tworzyli swoje ścieżki, które nie zawsze były zgodne z wyznaczonymi przez gospodarzy parku. Fotka została wykonana latem 1959 roku.

Gdy mowa o centrum parku, w dużej mierze pokazuje to miejsce kolejna fotka. Jak wynika z załączonego obrazka, ciąg głównych duktów w tym miejscu nie zmieniał się przez lata. Fotka pochodzi z 1959 roku.
Siatkówka zawsze była mocną stroną sportu masowego w naszym mieście. Już w 1959 roku na boisku w południowej części parku  grupy młodych ludzi organizowały się grając turnieje, ale częściej grali dla tzw. "zabicia czasu".
Ta sytuacja pokazuje, że park był miejscem żywym, często odwiedzanym i lubianym przez mieszkańców tak starszych jak i młodszych.

Do następnego postu.
jtg

poniedziałek, 7 czerwca 2010

FABRYKA RĘKAWICZEK I ODZIEŻY SKÓRZANEJ

Ostatnio wszedłem w posiadanie materiałów archiwalnych dotyczących nieistniejącej już Fabryki Rękawiczek i Odzieży Skórzanej w Miastku. Wśród nich jest wiele cennych fotografii z pierwszych lat działalności tego zakładu, a także miedzy innymi kilka fotografii, które pokazują jak powstawał zakład będący przez lata wizytówką Miastka.
Jak pamiętamy przed II wojną światową w tym miejscu funkcjonowała jedna z trzech fabryk sukienniczych - Ludwiga Ferdynanda Klatta. W końcu lat pięćdziesiątych XX wieku postanowiono na bazie istniejących budynków powołać do życia miastecki FRiOS.
 



Z tego okresu pochodzi fotka obok, która przedstawia budynki w trakcie modernizacji.
Widok od ulicy Gen. Wybickiego skrzyżowanie z ulicą Fabryczną.


Do starych budynków dobudowano nowe hale produkcyjne od strony ulicy Fabrycznej, dając im nowoczesny wygląd i przeszklone ściany.
Robotnicy na placu budowy nowoczesnej fabryki przemysłu skórzanego.


Obok widzimy spojrzenie na fabrykę od strony szpitala.
Pozdrawiam i do następnego postu.
jtg

POMNIK WDZIĘCZNOŚCI

W ostatnim czasie z parku miejskiego zniknął pomnik Orła Białego, mówiąc ściślej, Pomnik Wdzięczności Wyzwolicielom Ziemi Miasteckiej - jakby nie było jasności o kogo chodzi (wyzwolicielom), to napomykam, iż idzie o Armię Czerwoną, która 3 marca 1945 roku zajęła Miastko, wtedy jeszcze Rummelsburg in Pommern.
Pomnik pięćdziesiąt jeden lat stał w miejscu, gdzie wcześniej niemieccy obywatele Rummelsburg in Pommern, także w ramach wdzięczności, wystawili pomnik Alberta Leo Schlagetera, a miejsce to nazwali Schlageterplatz.
Dzisiaj chciałbym zaprezentować fotki z roku 1959, kiedy to dokonywano odsłonięcia Pomnika Wdzięczności Wyzwolicielom, przy udziale przynajmniej jednego przedstawiciela Armii Czerwonej.

Na pierwszej fotce widzimy moment odsłonięcia pomnika z udziałem władz miasta i zaproszonych gości.
Zauważmy, że pomnik A.L.Schlagetera był odwrócony licem do ulicy Dworcowej, natomiast pomnik z orzełkiem ustawiono odwrotnie - licem do środka parku. Wiązało się to z tym, iż jak głosiła oficjalna propaganda edukacyjna - Orzeł ma zwróconą głową w kierunku naszych odwiecznych wrogów - na zachód. A więc gdyby ustawiono go licem jak pomnik Schlagetera, to wróg mógłby okazać się zupełnie w innym miejscu - na wschodzie.


Druga fotka pokazuje moment tuż po odsłonięciu pomnika. Na niej można rozpoznać przynajmniej jedną z postaci, ale o tym napiszę w kolejnym poście, gdy potwierdzę z rodziną tej osoby wiarygodność moich przypuszczeń.












Natomiast ostatnia dzisiaj z prezentowanych fotek pochodzi z roku 1960. Pokazuje pomnik na tle zieleni parku oraz widocznego za parkiem Ratusza.

Tyle na dziś. Pozdrawiam i do kolejnego spotkania.
jtg