Blog ma charakter wspomnieniowy, a zarazem jest formą szukania informacji o moim mieście Miastku.
Będę publikował na tym blogu fotografie historyczne, dotyczące okresu od 1945 roku.
Każda fotografia będzie miała swój opis, który natomiast będzie miał charakter otwarty, by można było go uaktualniać informacjami o danym miejscu przez zwiedzających.
Więc w sumie liczę bardzo na stworzenie wspólnego bloga o historii Miastka w fotografii.
Pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

piątek, 4 marca 2011

A propos konkursu na Pomnik Narodu Polskiego


Miejsce na pomnik Narodu Polskiego. Zdjęcie pochodzi z portalu http://www.miastko.pl/
Bardzo mi zależy na tym, aby w naszym mieście powstał, oryginalny i jedyny w swojej formie, pomnik określający tożsamość społeczności miasteckiej, jako cząstki szeroko pojętego Narodu Polskiego.
Mam zaszczyt uczestniczyć w pracach powołanej przez pana Burmistrza komisji, której zadaniem jest dokonanie wyboru najlepszego i najodpowiedniejszego w formie i treści projektu pomnika Narodu Polskiego, na który czeka już miejsce w zmodernizowanym parku.
Muszę stwierdzić, iż zadanie to jest nader trudne i nakładające na wybierających bardzo dużą odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami Miastczan, a także wobec tych, którzy tutaj żyli i pracowali, tworzyli i budowali przed nami.
Ale do rzeczy...
Na konkurs wpłynęło pięć prac, z czego jedna, ze względów formalnych, została odrzucona przez organizatorów konkursu. Pozostałe prace spełniały wymogi formalne i zostały publicznie zaprezentowane 24 lutego 2011 roku w sali herbowej miasteckiego ratusza.
Nie chcę w tym miejscu i czasie wyrażać mojej opinii na temat pozostałych czterech projektów, aby nie wpływać na wynik wyboru i dać szansę innym członkom komisji i społecznośći miasteckiej do wyrobienia sobie własnego zdania na temat zaprezentownych prac.
Natomiast czuję się w obowiązku poinformować, iż jeden z projektów jest w swoim ideologicznym wyrazie, a także w formie plastycznej, niemalże identyczny z pomnikiem poświęconym "Pamięci Żołnierzy Niemieckich Poległych w Latach Wielkiej Wojny 1914-1918" (cytat z cokołu tegoż pomnika), który został wykonany przez Ernsta Grossemana, odsłonięty 21 czerwca 1925 roku w Sonnenburgu (Słońsk) i do dzisiaj stoi na cmentarzu komunalnym przy ulicy Lipowej w Słońsku - link do strony: http://www.slonsk.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=37&menu=67&strona=1.
Proszę porównać.Projekt nr 4 pomnika Narodu Polskiego. Zdjęcie pochodzi z portalu http://www.miastko.pl/
 

Pomnik w Słońsku na cmentarzu komunalnym. Zdjęcie pochodzi z portalu http://www.slonsk.pl/
 
 Jak już wspominałem na początku, w Miastku powinien stanąć pomnik oryginalny w formie i odpowiadający założonym w konkursie treściom.
Pozdrawiam serdecznie, do nastepnego razu.
jtg

4 komentarze:

 1. Szanowny Panie Januszu!

  Pisze Pan ,że bardzo chce aby w Miastku powstał oryginalny pomnik porównując projekt pomnika nr 4 do tego znalezionego na cmentarzu.Otóż nie zgadzam się z Panem nawet w jednym słowie.Te same argumenty można podać porównując projekty zawierające w sobie ręce do projektu który został w Warszawie zaproponowany aby upamiętnić katastrofę smoleńską (mam na myśli dłonie wynurzające się z nieokreślonej masy)Tak więc projekty te do oryginalnych nie należą.Chyba ,że zależy Panu aby katastrofa smoleńska i pomnik Narodu Polskiego były znaczeniowo i formalnie ze sobą kojarzone.Druga sprawa.Proszę mi powiedzieć z czym Panu się kojarzy ta praca?http://www.trekearth.com/gallery/Europe/France/North/Ile-de-France/Paris/photo1147729.htm Autorem pracy jest Cezar Baldaccini pomnik znajduje się w Paryżu.Widzi Pan znajomość historii sztuki to domena wielu ale doskonała znajomość sztuki jest domena nielicznych.
  Przy projektowaniu pomnika przedstawiającego wartości narodowe trudno uniknąć stosowania istnych symboli.Pańskie argumenty miały jedynie zdyskredytować projekt numer 4 ,który jest najtrafniejsza odpowiedzią na założenia konkursowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. http://harfitryta.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?6

  Tutaj znajduje się link do pracy Augusta Rodina ,Katedra,.Posłużyła zapewne jako przykład dla autora prac zawierających dłonie.Tyle w kwestii ich oryginalności.Zgadzam się z autorem poprzedniego komentarza.Panie Januszu robi Pan złą prasę i jeszcze przed wynikami konkursu wyraża Pan swoja opinię będąc członkiem sądu konkursowego.To bardzo nieelegancko z Pana strony.Powinien być Pan z niego wykluczony.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, jako stały konkursowy bywalec chcę zauważyć, ze autor jednej z prac ostro lobbuje za sobą. Już nawet wiem kto to, ponieważ zawsze kiedy on bierze udział w konkursie, w taki nieładny sposób rozprawia się z konkurencją. Można by podejrzewać, że autor uważa swoją pracę za zbyt słabą, żeby się sama obroniła(:

  OdpowiedzUsuń
 4. AUTOR PROJEKTU NR4 TO ZWYKŁY "PLAGIATOR", OSZUST I ZŁODZIEJ, A JEGO NAZWISKO NALEŻY PODAĆ DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI ZA KRADZIEŻ WŁASNOŚCI INTELEKTUALNYCH I PASKUDNY PLAGIAT. DLA ZAINTERESOWANYCH PODAJE LINK DO ORYGINAŁU- Albert-Ernest Carrier-Belleuse : Aigle : Hébé : Jupiter worldvisitguide.com
  JEŻELI ORGANIZATORZY NIE PODADZĄ JEGO NAZWISKA DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚĆI, TO KTOŚ, KTO ZNA TEGO CZŁOWIEKA

  OdpowiedzUsuń