Bardzo mi zależy na tym, aby w naszym mieście powstał, oryginalny i jedyny w swojej formie, pomnik określający tożsamość społeczności miasteckiej, jako cząstki szeroko pojętego Narodu Polskiego.
Mam zaszczyt uczestniczyć w pracach powołanej przez pana Burmistrza komisji, której zadaniem jest dokonanie wyboru najlepszego i najodpowiedniejszego w formie i treści projektu pomnika Narodu Polskiego, na który czeka już miejsce w zmodernizowanym parku.
Muszę stwierdzić, iż zadanie to jest nader trudne i nakładające na wybierających bardzo dużą odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami Miastczan, a także wobec tych, którzy tutaj żyli i pracowali, tworzyli i budowali przed nami.
Ale do rzeczy...
Na konkurs wpłynęło pięć prac, z czego jedna, ze względów formalnych, została odrzucona przez organizatorów konkursu. Pozostałe prace spełniały wymogi formalne i zostały publicznie zaprezentowane 24 lutego 2011 roku w sali herbowej miasteckiego ratusza.
Nie chcę w tym miejscu i czasie wyrażać mojej opinii na temat pozostałych czterech projektów, aby nie wpływać na wynik wyboru i dać szansę innym członkom komisji i społecznośći miasteckiej do wyrobienia sobie własnego zdania na temat zaprezentownych prac.
Natomiast czuję się w obowiązku poinformować, iż jeden z projektów jest w swoim ideologicznym wyrazie, a także w formie plastycznej, niemalże identyczny z pomnikiem poświęconym "Pamięci Żołnierzy Niemieckich Poległych w Latach Wielkiej Wojny 1914-1918" (cytat z cokołu tegoż pomnika), który został wykonany przez Ernsta Grossemana, odsłonięty 21 czerwca 1925 roku w Sonnenburgu (Słońsk) i do dzisiaj stoi na cmentarzu komunalnym przy ulicy Lipowej w Słońsku - link do strony:
http://www.slonsk.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=37&menu=67&strona=1.
Proszę porównać.
Jak już wspominałem na początku, w Miastku powinien stanąć pomnik oryginalny w formie i odpowiadający założonym w konkursie treściom.
Pozdrawiam serdecznie, do nastepnego razu.
jtg