Blog ma charakter wspomnieniowy, a zarazem jest formą szukania informacji o moim mieście Miastku.
Będę publikował na tym blogu fotografie historyczne, dotyczące okresu od 1945 roku.
Każda fotografia będzie miała swój opis, który natomiast będzie miał charakter otwarty, by można było go uaktualniać informacjami o danym miejscu przez zwiedzających.
Więc w sumie liczę bardzo na stworzenie wspólnego bloga o historii Miastka w fotografii.
Pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

niedziela, 24 października 2010

PANORAMA 1979


Miastko 1979 - ulica Armii Czerwonej (dzisiaj Armii Krajowej), widok z bloku mieszkalnego przy ulicy 3 Marca (dzisiaj Konstytucji 3 Maja). foto: W. Demiro-Saulski, kompilacja: J.T.Gawroński
 Prezentuję fotografię, która została utworzona na bazie dwóch innych oryginalnych fotografii Walentego Demiro-Saulskiego.
Widzimy ulicę Armii Krajowej oraz ówczesne zabudowania tego terenu. Na drugim planie, w górnym lewym rogu zdjęcia, widzimy budynki, które niedługi czas po fakcie wykonania tej fotografii, zostały rozebrane i dotąd nie zagospodarowano tego terenu - a szkoda, bo przecież to centrum Miastka.
jtg

Fabryka Rekawiczek i Odzieży Skórzanej w Miastku - 1978

FRiOS od strony ulicy Generała Wybickiego

Był taki czas w historii FRiOS, gdy wydawało się, że nic nie może stanąć na drodze do pomyślności tego ważnego dla miasta zakładu.
Przedstawiam fotografię pochodzącą z 1978 roku, która pokazuje fragment tej fabryki od strony ulicy Wybickiego. Funkcjonowała już nowa stołówka (dzisiaj to restauracja Savannah), w której żywiło się, oprócz oczywiście pracowników, wielu mieszkańców Miastka. A obiady były bardzo dobre...
Modernizowano zakład, budowano mieszkania dla pracowników.
Produkcja rosła i żaden kryzys, chronionej przez Centrale fabryce, nie powinien nic zrobić.
Jak się później okazało, był to "łabędzi śpiew", a kłopoty przyszły za niecałe 10 lat...
jtg